API-لوله خطوط نفت و گاز-آب- لوله ضد سایش – لوله مقاوم بالا- لوله انتقال مواد معدنی

API-خطوط لوله یک وسیله مهم جهت انتقال مایعات در فواصل طولانی است . اگرچه  بطور معمول از لوله ها برای حل منابع اولین انرژی چون نفت و گاز طراحی و  استفاده می شدند. با گذشت زمان مصرف این نوع لوله ها در صنایع مختلف.وزارت نیرو (حمل آب آشامیدنی).- محصولات شیمیایی. فاضلاب و مواد جامدی چون زغال سنگ و سنگهای معدنی مورد استقابل قرار گرفته و کاربرد دارد.

برای بالا بردن از حداکثر خطوط لوله حمل مواد لوله ها به گونه ایی طراحی می شوند. که از قطر بزرگتر با فشار عملیاتی بیشتر ارتقاء بیابند.

استفاده از خطوط لوله در مناطق قطبی یا گرمسیر. یا حمل و نقل گاز طبیعی مایع LNG نیاز به سختی بالای مواد در دماهای پایین عملیاتی. و هم چنین دماهای بالا و از همه مهمتر مقاوم در برابر خوردگی در محیط های اسیدی است.

از مهمترین موضوعات کاربری استفاده در مخازن روغنهای خام و ذخایر گاز میباشد. که نیازمند توسعه فولادهای خطی مقاوم در برابر ترک خوردگی ناشی از هیدروژن HIC دارد. بدین ترتیت علاوه بر استحکام و سختی بیشتر، تکنولوژی خط لوله نیاز به مقاومت در برابر خوردگی را دارد. که بایستی با افزودن عناصر خاص آلیاژی و کنترل ویژه بر ترکیبات غیر فلزی مورد استفاده قرار گیرد.

هر دو لوله جوشی و بدون درز در ساخت خط لوله مورد استفاده قرار میگیرند. اما به دلیل اینکه لوله های جوشی در قطرهایی بزرگتر از لوله های بدون درز ساخته میشوند. خطوط لوله با ظرفیت بالا عمدتاً از نوع لوله های جوش داده شده ساخته میشود. لوله های جوشی مارپیچی و طولی در صنعت خط لوله استفاده میگردد.

عملیات جوش به این ترتیب مستلزم آن است که مواد مورد استفاده در خطوط لوله قابل جوش باشند. نه تنها در زمان فرآیند تولید لوله. بلکه در محل های لوله گذاری که در آن شرایط کنترل جوشکاری دشوار میشود.

مشخصات  ورق API

مهمترین سند مشخص کننده مواد کیفیت لوله خطی، استاندارد API 2000  – API 5L استاندارد آمریکایی API میباشد. که انواع فولاد را با طیف گسترده ایی. از خصوصیات که شامل خطوط لوله با گرید بالا و لوله های مارپیچی میباشد . تعیین میکند.

مشخصات استاندارد API  در سال 1948 معرفی شد و در آن زمان تنها یک کلاس با گرید X42 با تراکم 42 KG تولید شد. از آن زمان – فولادها با مقاومت بالاتر توسعه داده شده است. و مشخصات در حال حاضر شامل نمرات تا X80 با قدرت تراکم 80KG است .

خصوصیات مورد نیاز شامل بخش گسترده ای برای ترکیب شیمیایی است. و تنها حداکثر سطح مجاز منگنز، فسفر، کربن، گوگرد را مشخص میکند. لازم به ذکر است که مشخصات مصرف کننده در مورد ترکیب شیمیایی بسیار محدود میباشد. برای بدست آوردن سطوح بالای چقرمگی و قابلیت شکل پذیری در سطح خاص از قدرت عملکرد تعیین میشوند.

جوش پذیری فولاد با مقدار معادل کربن که توسط فرمول پیشنهاد شده توسط موسسه بین المللی جوشکاری IIW محاسبه میگردد.

همانطور که قبلاً بیان گردید پروسه مکانیکی و حرارتی فولاد اجازه میدهد. که مقاومت بالا در فولادی با حاوی کربن ایجاد گردد. و این امر تا حد زیادی موجب بهبود جوش پذیری در فولادهای خط لوله میشود.

در اکثر خطوط لوله متریال تولید لوله از ورقهایی تحت استاندارد API طراحی شده اند. که همگی بر اساس الزامات API و ایزو است. تولید کنندگان ورق جهت تولید لوله در حالی که بدنبال روش ساخت API هستند.

مشخصات خود را برای تولید مواد اولیه آماده میکنند. که حتی بیشتر محدودیتها را برای اطمینان از اینکه محصول نهایی آنها. همیشه با نیاز مشتریان خود تطبیق دارد سخت در نظر میگیرند.

پارامترهای مختلف چون عملکرد و استحکام کششی- نسبت تولید – ارزش ضربه. – طول عمر و رفتارهای چقرمگی و شکستگی در جمله این مشخصات قرار میگیرند. محدودیت های موجود در خصوصیتهای ریز ساختارهای متریال. نیز بعنوان قسمتی از مشخصات تعیین شده ورق مطابق استاندارد API است. محبوبترین نمونه های فولادهای مورد استفاده در ورق مورد نیاز تولید خط لوله. ، X60 – X52-X42-API 5L-B-X65-X70  است.

فرآیند توسعه ورق فولادی با استاندارد API

فرآیند تولید محصول با استفاده از مشخصات مورد درخواست مشتری شروع میشود. این مشخصات با کیفیت درونی مواد داخلی موجود مقایسه میشود. تا ببیند آیا هر محصول با مشخصات مشتری مطابقت دارد . اگر تجربه در دسترس برای محصول وجود دارد. آن را در برنامه های تولید ارائه میکنند. و تولید از طریق کانال های مورد تایید استاندارد API صورت میگیرد.

با این حال، محصولاتی که در خطوط تولید این نوع ورق هستند یا دارای مشخصات غیر استاندارد هستند. از راه پروسه آزمایشگاهی تست و در صورت لزوم حذف میگردد. قبل از تصمیم گیری. در مورد آزمایش صنعتی، تحقیق گسترده ای برای تعریف ترکیب شیمیایی مناسب .و شناسایی پارامترهای عملیاتی. که میتواند خصوصیت مواد و یکپارچگی ساختاری را کنترل کند انجام میگیرد.

مستندات آزمایشات به این ترتیب تهیه شده و ادارات مرتبط آگاه میگردند. که نتایج در رایانه های کنترل فرآیند را در آماده سازی برای تست صنعتی نهایی در نظر بگیرند.

اگر نتیجه آزمایشات مطابق با الزامات باشد. حصول ورق API به مشتریان به طور آزمایشی برای بازخورد تولید ارسال میگردد. در غیر اینصورت تغییرات لازم در پارامترهای پروسه انجام میگردد. تا خصوصیت مورد نیاز و ویژگیهای دیگر مورد نیاز بدست آید. هنگامی که محصول تمام پارامترهای مورد نیاز را دارا باشد. بعنوان یک محصول نهایی در نظر گرفته میشود . و میتواند به مشتریان تحویل گردد.

طبقه بندی فولادهای API در محیط نفتی و ترش

گروه 1- برای تمام ورق های مناسب تولید لوله ها در نمرات J55-H40-N80  است .

گروه 2- برای کلاس های C90 –L80-T95 برای لوله های محدود است.

گروه3- برای لوله های با مقاومت بالا و بدون درز P110 است . نام درجه API بصورت خودسرانه انتخاب شده است. تا یک نام منحصر به فرد برای فولادهای مختلف ارائه گردد.

API-لوله خطوط نفت و گاز-آب- لوله ضد سایش

شرکت خشکه و فولاد پایتخت صنعتگران عزیز، افتخار داریم که سالها تجربه گرانبهای خویش را در زمینه عرضه انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی برای خدمت رسانی به شما هموطنان کشور عزیزمان ایران ارائه می دهیم. پیشاپیش از اینکه شرکت خشکه و فولاد پایتخت را جهت خرید خود انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما:
۰۹۱۲۱۲۲۴۲۲۷
۰۹۳۷۱۹۰۱۸۰۷
تلفن: ۰۲۱۶۶۸۰۰۲۵۱
فکس: ۶۶۸۰۰۵۴۶