فولاد قالب پلاستیک-CMSK-M200-فولاد 2312- میلگرد 2312-تسمه 2312- فولاد سختکاری

فرآینده تولید و ساخت قالب پلاستیکی انتخاب نوع و عنصرهای آلیاژ فولادی. نقش تاثیر گذاری در عمر، عملکرد و هزینه تولید قالب دارد. هزینه ها و قیمت تولید قالب پلاستیکی به گونه ایی مستقیم نیازمند فولاد است. که در صورت عدم انتخاب فولاد آلیاژی مناسب، هزینه های بیشتری را برای ساخت قالب تحمیل مینماید.

بعلت موارد استفاده گسترده و پر مصرف بودن این نوع فولاد آلیاژی در صنعت به همین میزان دارای تقاضای زیادی در بازار و خرید آن توسط صنعتگران است.فولاد قالب پلاستیک بصورت سخت کاری شده و باز پخت شده به بازار ارائه می شوند .و نقش قالب مورد نظر بشکل مستقیم روی آنها اجرا می شود. قیمت فولاد قالب پلاستیک با توجه به هم طراز بودن با فولاد های قابل عملیات حرارتی مزیت محسوب میشود و این فولاد را برای قالب سازی به گزینه مناسب و محبوبی مبدل کرده است.

خصایص قطعه ایی که برای ساخت قالب پلاستیکی و انتخاب فولاد آلیاژی مربوطه مؤثر است عبارتند از

صافی سطح-گرین کاری – خوردنده بودن یا ساینده بودن جنسه قطعه- تیراژ تولیدی – زمان ساخت-دقت ابعادی

از نظر چقرمگی یا همان نوع عملیات حرارتی – فولادهای قالب پلاستیک به چهار رده تقسیم میگردند

 1. پیش سخت شده:(Pre Hardened)
 2. آنیل:(Annealed)
 3. پیر سخت شونده:(Age Hardening)
 4. فولاد های پیش سخت شده:(Pre Hardened)

فولادهای به گونه ی سخت کاری شده و باز پخت شده به بازار عرضه میشوند. بطوری که میتوان قالب مورد نظر را روی آنها ایجاد و به صورت مستقیم اجرا و بهره برداری نمود.از با اهمیت ترین مزایای این نوع از فولاد ها. میتوان به کوتاه شدن پروسه تولید و عدم شکل گیری ترک های ریز در اثر عملیات حرارتی اشاره کرد.

این فولادها دارای معایبی نیز هستند که مهمترین آنها شامل: زمان ماشین کاری این فولادها با توجه به سختی آنها بیشتر از فولادهای آنیل شده است. باتوجه به اینکه سختی این نوع فولادها بتدریج از سطح به عمق کم میگردد.قالب هایی که توسط این فولادها ساخته میشوند. دارای سختی یکنواخت نبوده و هم چنین برای رزین هایی که بسیار ساینده یا دارای دمای فرآیندی بسیار بالا هستند،مناسب نیستند.

فولاد قالب تزریق پلاستیک P20- یا بدون دارا بودن P20

فولادهای مورد استفاده در قالب تنها انتخاب و تنها شیوه در قالب های تزریق پلاستیک نیستند.،اما شیوه ی مورد اطمینان در فرآیند ساخت و تولید قالب پلاستیکی است. استقبال بیشتر قالب سازان در انتخاب فولاد  برای قالب P20 است . p20 تقریبا با فولادهایی که با ریختگری ساخته می شوند همانند است.

فولاد P20

این نوع فولاد در صنعت دارای متقاضیان بسیار و محبوب است . که از نظر ترکیب به فولاد کروم دار 41xx که در کاربردهای فضایی استفاده میگردد شبیه است . بخاطر آن در داخل این نوع فولاد آلیاژی 0.4 درصد کربن وجود دارد.نباید انتظار داشت که آلیاژ p20 از نوع فولاد سخت شونده در روغن باشد. پدیده کوئنچ کردن نیز بعد از رسیدن به دمای 830 درجه ی سانتیگراد انجام میگردد.p20 به علت چکش خوار بودن دارای کاربردهای بسیاری در صنعت میباشد. در دمای 7800 درجه به حالت خمیری است و به واسطه خنک کاری توسط هوا می تواند در دماهای پایین نیز نرم بماند.

هنگامیکه اندازه گیری ثبت شده برای فولاد پایه 50 HRC باشد. p20 میتواند مقداری بیش از 50 HRC سخت گردد. حتی اگر مقدار سختی بیشتر و مقاومت شیمیایی بالاتر از این آلیاژ انتظار رود .می توان با نیترید کردن آن سختی را تا 60 HRC بالا برد.همچنین میتوان سختکاری عمقی نزدیک به نیم میلیمتر  در قطعه را ایجاد نمود.شیوه ی دیگر استفاده از روکش کروم است. که به شرط دمای متوسط مشخص از ترد شدن به واسطه هیدروژن جلوگیری می کند.

هرچند استفاده از مواد سخت کاری شده فشار و زحمت بیشتری را به قالب ساز باعث میگردد. اما  وجود حفره های عمیق نیاز به بخش های ساختاری بیشتری دارد.اگر عملیات حرارتی به خوبی انجام نگردد.،پدیده ایجاد شده را تأثیر به سزایی در کور و کویتی  core and cavity قالب خواهد داشت.اگر در مرحله ماشینکاری لایه ی بیرونی بطور کامل برداشته شود،تنش باقیمانده باعث تغیر شکل بلوک خواهد شد. که در اینجا نیاز به انجام یک یا دو مرحله کاهش تنش باقیمانده در ماده خواهیم داشت.

اشکال و عناصر متفاوت موجود در یک آلیاژ برای استحکام ساختاری فلز حائز اهمیت است. اما شیوه ی چگونگی قالب گییری نیز دارای اهمیت بالایی است. شیوه های تولید پیشرفته چون ذوب مجدد در خلاء و متالوژی پودری خواهد توانست. سبب شکل گیری ساختاری بسیار پیوسته از فولاد گردند. طبیعی است که هزینه این روش ها نیز بیشتر است.

فولاد 1.2312 –M200

فولاد 2312 قالب پلاستیک: را در اندازه های بزرگم و متوسط ، با کیفیت سطح آینه ای و قابلیت براده برداری مناسب، برای  تولید و ساخت قالب های پلاستیک مورد استفاده قرار میدهند. در ساخت کلیه ابزار هایی که جهت پروسه تولید پلاستیک مصنوعی بکار می روند از نوع فولاد 1.2312 بهره میگیرند.

از فولاد قالب پلاستیک 1.2312 همچنین درساخت قالب های مورد استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی استفاده میگردد. چهارچوب قالب ها برای قالب های پلاستیک تزریقی- یکی دیگر از مصنوعات ساخته شده با فولاد قالب پلاستیک 1.2312 است.

کاربردهای فولاد 2312 در صنایع مختلف

قالبهای پلاستیک با سایز متوسط و بزرگ – ابزار جهت فرآیند تولید پلاستیک مصنوعی-قالب های پلاستیک ضربه ایی


فولاد  1.2083-M310- فولاد 2083 در صنایع مختلف

قالب پلاستیک برای شرایط شیمیایی و سایش

 1. دمای فرجینگ ( Forging) :1050-850
 2. دمای سختی پذیری( Hardening) :1000 – 1050
 3. محیط خنک کردن (Quench) : روغن
 4. دماها برحسب سانتی گراد می باشد.
 5. دمای آنیلینگ ( Annealing) : 780-730
 6. دمای برگشت ( Tempering) : 100 – 200

انواع دیگر از فولاد قالب پلاستیک

 1. فولاد 1.2311  (M201)
 2. فولاد 1.2738  (M238)
فولاد قالب پلاستیک-cmsk-2312-فولاد قالب پلاستیک-www.foolad-paytakht.ir
فولاد 1.2312 -M200- فولاد 2312 قالب پلاستیک

شرکت خشکه و فولاد پایتخت (( مدیریت : جواد دلاکان )) صنعتگران عزیز، افتخار داریم که سی سال تجربه گرانبهای خویش را در زمینه عرضه انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی برای خدمت رسانی به شما هموطنان کشور عزیزمان ایران ارائه می دهیم. پیشاپیش از اینکه شرکت خشکه و فولاد پایتخت را جهت خرید خود انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما:
۰۹۱۲۱۲۲۴۲۲۷
۰۹۳۷۱۹۰۱۸۰۷
تلفن: ۰۲۱۶۶۸۰۰۲۵۱
فکس: ۶۶۸۰۰۵۴۶