فولاد ابزار چیست و کابرد آن در صنعت چگونه است


فولاد ابزار ترکيب شيميايي

این نوع فولاد جزو فولاد هاي کربني يا آلياژي اند . و قدرت سخت شدن وبازپخت را دارا میباشند.
بعضي از خواص خوب فولاد ابزارها مقاومت آنان در برابر سايش و سختي زياد. و همچنین مقاومت گرمايي مناسب واستحکام کافي براي کار روي مواد را دارا هستند.

علت نامگذاری این نوع فولاد چیست؟


بصورت کلی نامیدن يک فولاد ابزار در يک مورد مشخص و خاص تنها به يک فولاد و يا رده ی مشخصي از فولادها محدود نمي شود. به دلایل و عوامل دیگری نیز بستگی دارد:
مقدار هزنیه کرد ، آسان بودن و سهل بودن در عملیات ماشين کاري ،فراهم بودن امکان ساخت و خواص مکانيکي مورد نیاز
.

کارکرد : فولادي که براي ساخت و تولید ابزارهاي برش و همچنین شکل دادن آنها و به عبارتي دیگر شکل دادن مواد به صورت قطعات با کاربردهاي مشخص این نوع فولاد را فولاد ابزار می نمامند.

کارکرد این نوع فولاد


كاركرد فولادهاي ابزار در خطوط تولید و خدمت به چهار نوع فعالیت بستگی دارد.
كيفيت ساخت قطعه ، انتخاب نوع فولاد و عمليات حرارتی,طراحي قطعه
.
با ایجاد مقداری تفاوت در نوع عمليات حرارتي.، فولادهاي ابزار براي رسيدن به خواص مورد نظر مثل مقاومت به تغيير شكل.، سايش و شكست بايد عمليات حرارتي گردند. فقط اشکال ساده و آن هم در موارد محدود و جزئی به صورت مستقيم مورد استفاده قرار مي گيرند.


رده بندی

ابتدا طبقه بندی فولاد توسط انجمن آهن و فولاد آمريکا (AISI) بر پایه ی شیوه ی عمليات حرارتي, کاربرد و خواص ارائه گردید.
نوع دیگر از استانداردهاي مهم را میتوان به انجمن مهندسان خودرو(SAE) نسبت داد که شباهت بسیاری با طبقه بندی انجمن فولاد ASISI است.


انواع فولاد ابزار

فولاد تندبر (High Speed Tool Steels).
فولاد سرد كار (Cold Work Tool Steels).
فولاد مقاوم به شوك (Shoch Resisting Tool Steels).
فولاد كم آلياژ (Low Alloy Special-purpose Steels).
فولاد قالب سازی (Mold Steels).
فولادهاي سخت شونده با آب ( water-hardening tool steels)
. فولاد گرم كار (Hot Work Tool Steels).

فولاد ابزار پر آلیاژ

این نوع فولاد ها را به سه دسته تقسیم میشوند : فولادهای سردکار- گرم کار-تندبرتقسیم کرد. این فولادها به دلیل داشتن عناصری چون ولفرام ،مولیبدن ،وانادیم وکبا لت ، درمقابل سایش سختی ومقاومت خوبی دارند .مخصوصاً وجود ولفرام باعث می شود که بتوانند سختی خودراتا دمای ۵۵۰  درجه سا نتیگراد حفظ کند. این فولاها می توانند تا ۲٫۲ درصد کربن داشته باشند. جمع سایرعنا صرآ لیاژی درآنان میبایست از۵ درصدبیشترباشد.

فولاد تندبر

نوعی ازاین فولادها که برای ساخت ابزارهای براده برداری به کار برده میشوند.، – فولاد تندبر – مینامند . و اینکه با این نوع فولادها می توان باسرعت برشی بالاتر ازفولادهای ابزارسازی کم آ لیاژ براده برداری نمود . درجه حرارت سختکاری این نوع فولادها رامی توان برحسب کاربرد و درصد عناصر موجود در آنان از  ۹۲۰الی۱۳۲۰ درجه سا نتیگراد انتخاب نمود. وآنها را در روغن یا هوا سرد کرد . و سپس در دمای ۱۰۰ تا ۶۷۰ درجه سانتیگراد بازگشت داد. از آنجا که قیمت این نوع از فولادها گران است .، در برخی موارد برای کاستن و صرفه جویی ، آنها رابه گونه ی قطعاتی کوچک به بازارعرضه می کنند. واز آنها فقط برای تامین لبه های برنده ی ابزاراستفاده می کنند . برای این منظور، این قطعات راروی بدنه ای ازفولاد ساختمانی لحیم سخت کرده یا جوش می دهند.

فولاد ابزار کم آلیاژ

 فولادابزارسازی کم آلیاژ : برای بالا بردن دوام برش واستحکام درحالت گرم ، فولادهای ابزارسازی رابا عنصرهایی چون ولفرام ، نیکل ، منگنز,کروم ،مولیبدن ووانادیم آ لیاژ منمایند. جمع درصد عنصر های آ لیا ژی درفولادهای ابزارسازی کم آ لیاژ از ۵ درصد پایینتر میباشد . براده برداری با این فولادها نسبت به فولادهای ابزار سازی   غیرآ لیاژی با سرعت برشی بیشتری امکان پذیراست. وسختی وقابلیت برش خود را تا ۴۰۰ درجه سا نتیگراد حفظ می کنند . این فولادها رامیتوان دردرجه حرارت های ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سلسیوس سخت کاری نمود. به هر حال میبایست .توجه کرد که شرایط سخت کاری کوره کاری وعملیا ت دیگری که روی آنها انجام خواهد شد. از سوی کارخانه های تولیدکننده داده می شود ولازم است که شرایط مربوط به گونه ایی دقیق انجام گیرد.

فولاد SPKR

که بر اساس استاندارد 1.2436 آلمان نامگذاری شده است. یک فولاد ابزار سردکار پر آلیاژ است .و سختی پذیری آن بیشتر از فولاد SPK می باشد. این محصول زیر مجموعه فولادهای SPK که در مواردی به آن Special K نیز میگویند. به عنوان یکی از پر استفاده ترین فولاد های ابزاری پر آلیاژ یا سردکار (نورد سرد) است. این نوع فولاد را با نام فولادهای آلیاژی پر کربن نیز می شناسند. فولادهای SPK-R طبق استاندارد آلمان. 1.2436 نامگذاری شده است.

فولاد سردکار

و به عنوان یک فولاد سردکار و پرآلیاژ شناخته می شود. که میزان سختی آن بیشتر از فولاد SPK است .و همین باعث شده در صنایع کاربرد زیادی داشته باشد. این مدل فولاد کاربرد فراوانی دارد که در زیر با آن ها اشاره می کنیم:. برخی از کاربردها تیغه های فولادی برای برش محصولات پشمی قالب های دوره زنی .و سوراخ کاری وسایل خان کشی قالب های کله زنی سرد قالب های ریختگی تحت فشار آلومنیوم قالب های تولید لوله ‌قالب های خان کشی گیج ها ‌ابزارهای چوب بری تحت تنش بالا و بدون نیاز. به چقرمگی خیلی زیاد ابزار پرس در صنایع سرامیک و داروسازی پانچ ها، برقوها نازل های سند بلاست تیغه های برش صفحات نوارهای فولادی تا ضخامت 3 میلیمتر.

شرکت خشکه و فولاد پایتخت (( مدیریت : جواد دلاکان )) صنعتگران عزیز، افتخار داریم که سی سال تجربه گرانبهای خویش را در زمینه عرضه انواع ورق آلیاژی. و انواع فولاد آلیاژی برای خدمت رسانی به شما هموطنان کشور عزیزمان ایران ارائه می دهیم. پیشاپیش از اینکه شرکت خشکه و فولاد پایتخت را جهت خرید خود انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما:
۰۹۱۲۱۲۲۴۲۲۷
۰۹۳۷۱۹۰۱۸۰۷
تلفن: ۰۲۱۶۶۸۰۰۲۵۱
فکس: ۶۶۸۰۰۵۴۶

فولاد ابزار - فولاد ماشینکار - فولا سختکار - فولاد سردکار - فولاد گرمکار