آلیاژ-Alliage-هم جوشه-محلول جامد فلزی-فولاد آلیاژی

آلیاژ-Alliage-هم جوشه-محلول جامد فلزی-فولاد آلیاژی-اختلاط عناصر-آلیاژ فلزی-آلیاژ سرامیکی

آلیاژ به زبان فرانسه Alliag. یا هم جوشه مخلوط یا محلول جامد فلزی متشکل از یک فلز اصلی که آن را فلز پایه می گویند. با یک یا چند عنصر فلزی یا غیر فلزی است. به زبان ساده آلیاژ، مخلوطی از یک فلز یا یک یا چند عنصر دیگر است. برای مثال فولاد، آلیاژ آهن با کربن است.

آلیاژ معمولاً خواصی متفاوت از عناصر تشکیل دهنده خود دارد. بسته به میزان همگنی در اختلاط عناصر، هم جوشه می تواند تک فاز یا جند فازی باشد. هدف از هم جوشه سازی، تغییر و بهبود خواص ماده مانند چقرمگی، استحکام، سختی و و غیره است. ویژگی های فیزیکی هم جوشه با نمودار فازی توصیف می شود.

معمولاً هم جوشه ها بر اساس درصد وزنی عناصر موجودشان گزارش می شوند. بر اساس تعداد عناصر، هم جوشه را دوتایی، سه تایی و غیره می نامند. برای بیان یک هم جوشه مشخص با دامنه متغیر از درصد عناصر، اصطلاح سیستم بکار می رود. مثلاً ، فولاد سیستم آلیاژی دوتایی از آهن و کربن است. که در این سیستم آلیاژی دامنه کربن بین 0.02 تا 2.14 درصد قابل تغییر است.

به محلول جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها فلز بوده و خواص فیزیکی و شیمیایی فلزی داشته باشند. آلیاژ فلزی و به محلول های جامدی که حداقل یکی از اجزای آنها سرامیکی بوده و خواص سرامیکی داشته باشند. آلیاژ سرامیکی گفته می شود.

تاریخچه

تولید آلیاژها سابقه ای طولانی دارد و شاید به زمانی برسد که انسان فلز را شناخت. اولین آلیاژها از فلزاتی ساخته شدند که در دسترس انسان و فراوان بودند. مس، قطع، سرب و روی از اولین فلزاتی بودند که انسان از آنها آلیاژ ساخت.

آلیاژهای مس

مفرغ نخستین آلیاژی است که بشر ساخته است. احتمالاً از ترکیب اتفاقی مس و قلع به صورت مذاب و سرد کردن مخلوطشان. این آلیاژ چون سخت تر از هر دو فلز مس و قطع بود. برای ساختن چاقو و نیزه و مانند آن به کار رفت. پس از آن هم انواع مختلفی از هم جوشه ها به دست بشر ساخته شد. و با توجه بهه نیاز و ویژگی های شان مورد استفاده قرار گرفت. یکی از پردکاربردترین آنها، آلیاژ برنج است. که ترکیبی از مس و روی می باشد. این آلیاژ به سبب سختی زیاد از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته است.

ویژگی های هم جوشه ها

در برخی از آلیاژها پس از آمیخته شدن عناصر تشکیل دهنده آلیاژ. خواص تمام عناصر تشکیل دهنده در هم جوشه تشکیل شده مشاهده می شود. درست مانند حل شدن نمک در آب، یکی از عناصر در دیگری فقط حل می شود. اما در برخی هم جوشه ها، فلزها چنان در هم می آمیزند. که آرایش ذرات آنها دگرگون شده و یک ترکیب شیمیایی به دست می آید. آلیاژها از ذرات بسیار کوچکی تشکیل شده اند.

برخی از این ذرات به هم می پیوندند و مجموعه هایی پدید می آورند که به آنها دانه گفته میشود. اندازه این دانه ها در خواص بعدی آلیاژها بسیار تأثیر گذارند. همچنین اندازه دانه ها به عواملی همچون میزان حرارت داده شده. به مواد تشکیل دهنده و سرعت سرد کردن آنها بستگی دارد. در حقیقت هرچند مواد را سریع تر سرد کنیم. اندازه دانه ها ریز تر می شود. به این ترتیب، ریزی و درشتی دانه ها، در خواص بعدی هم جوشه ها تأثیر گذار است. و از راه تنظیم میزان حرارت داده شده و سرعت سرد کردن. می توان خواص مورد نظر را در هم جوشه ایجاد نمود.

بیشتر آلیاژها از فلزات تشکیل دهنده شان سخت ترند. به همین دلیل از شکل پذیری کمتری برخوردارند. همین طور بیشتر هم جوشه ها در دمایی کمتر از دمای ذوب فلزات تشکیل دهنده ذوب می شوند. و رسانایی الکتریکی ضعیف تری دارند.

آلیاژها را با توجه به فلز پایه شان به دو دستۀ آهنی و غیر آهنی تقسیم می کنند. هم جوشه های آهنی، آلیاژهایی هستند که فلز پایه در آنها آهن است. از مهم ترین آنها میتوان به فولاد اشاره کرد. در مقابل، تمام آلیاژهایی که فلز پایه در آنها، فلزی غیر آهنی است، آلیاژهای غیر آهنی خوانده میشود.

آلیاژهای آهنی

فلز پایه در این آلیاژها آهن است. بسته به میزان کربن ترکیب شده در آن، به دو دسته فولادها و چدن ها تقسیم می شوند.

فولاد

وجود کمتر از 2 درصد تا 0.02 کربن در آهن، فولاد را به وجود می آورد. اضافه کردن عناصر دیگر غیر از کربن، هرکدام خواص متفاوتی به فولاد می دهد. منگنز سبب سختی فولاد، نیکل باعث جلوگیری از خوردگی فولاد. تنگستن باعث محکمی و وجود کروم و نیکل سبب ضد زنگ شدن فولاد می شود. آهن ورزیده نیز آلیاژی است با کربن کم. که در ساختن میخ پرچ، لوله آب، زنجیر و غیره به کار می رود. از فولاد در ساخته های زیادی مانند پل ها، ساختمان ها و بناهای عظیم استفاده می شود.

چدن

وجود بیش از 2 تا 6 درصد کربن در آهن، تشکیل چدن می دهد.

آلیاژهای غیر آهنی

فلز پایه در این آلیاژها، فلزی غیر از آهن است. مفرغ، برنج و بسیاری آلیاژهایی که می شناسیم، آلیاژهای غیر آهنی استفاده می شوند. طلا، نشان دهنده مقدار فلز اضافه شده در آن است. عیار طلای خالص را 24 فرض می کنند. بنابراین طلای 18 عیار، طلایی است که از 24 قسمت، 18 قسمت اش طلا و باقی مس است. یکی از آلیاژهای مشهور غیر آهنی ورشو است. این آلیاژ ترکیبی است از مس به عنوان فلز پایه و روی و نیکل به عنوان عناصر حل شوند. ورشو به علت شباهت به نقره، نقره آلمانی و نقره انگلیسی نیز گفته میشود.

ملغمه نقره

آلیاژی از نقره و جیوه است که از آن برای تهیه مواد پرکننده دندان هم استفاده می شود. در این آلیاژها فلز پایه، جیوه است.

شرکت خشکه و فولاد پایتخت (( مدیریت : جواد دلاکان )) صنعتگران عزیز، افتخار داریم. که سی سال تجربه گرانبهای خویش را در زمینه عرضه انواع ورق آلیاژی. و انواع فولاد آلیاژی برای خدمت رسانی به شما هموطنان کشور عزیزمان ایران ارائه می دهیم. پیشاپیش از اینکه شرکت خشکه و فولاد پایتخت را جهت خرید خود انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما:
۰۹۱۲۱۲۲۴۲۲۷
۰۹۳۷۱۹۰۱۸۰۷
تلفن: ۰۲۱۶۶۸۰۰۲۵۱
فکس: ۶۶۸۰۰۵۴۶